Auktionshuset Metropol AB

 Catalogue den 20 maj 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1621 8381  Afrikana Diverse, ca 10-46 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:17)

1621 7238  Akvarell Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk". Signerad. Akvarell, bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x32 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:56)

1621 7124  Akvarell födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:01)

1621 8106  Akvarell Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 17x23cm, yttermått inklusive ram: 32x37cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:45)

1621 8103  Akvarell Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmått: 23x31cm, yttermått inklusive ram: 38x45cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:06)

1621 8073  Akvarell Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad, daterad -61. Akvarell, 37x30cm, yttermått inklusive ram: 40x33cm

Now: 1.300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:45)

1621 8284  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akvarell, bildmått: 27x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x64 cm.

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:13)

1621 8105  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akvarell, bildmått: 17x24cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:34)

1621 8141  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Struwe, blomma. Akvarell, bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:05)

1621 7081  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, Stuga, 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:00)

1621 7420  Akvarell Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signerad. Akvarell, 100x67 cm, yttermått inklusive ram: 118 x84 cm. Signerad

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:31)

1621 7425  Akvarell Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvarell, bildmått: 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 112x80 cm. Ej signerad

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:39)

1621 8107  Akvarell Signerad. Akvarell, bildmått: 30x20cm, yttermått inklusive ram: 43x33cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:33)

1621 7082  Akvareller 2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 1975-78. Akvarell, bildmått: 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 31x40-35x43 ca

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:01)

1621 8198  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 44 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:45)

1621 8262  Armband 3 st, silver. Vikt: 85 gr ca. Längd: ca 18-20 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:27)

1621 7049  Armbandsur Certina Automatic, "Waterking215", ej armband. Bottens, diameter: 3,5 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:35)

1621 8125  Armbandsur Omega Constelation, Automatic, 18k guld, bottens, diameter: 3,5 cm, tota. Längd: 23 cm

Now: 6.200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:43)

1621 8127  Årsur på träsockel. Höjd: 33 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:37)

1621 7114  Ask med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26 cm, höjd: 10 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:13)

1621 8261  Bägare silver, 1934. Höjd: 10,5 cm, vikt: 135 gr ca

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:03)

1621 8171  Bålskål Kina, Blåvit. Diameter: 40 cm, höjd: 17 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:27)

1621 8294  Bestick Hallberg, nysilver, 88 delar

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:15)

1621 8286  Bestick Uppläggning mm, 6 delar. Längd: 6,5-20, vikt: 150 gr ca

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:03)

1621 8023  Bildrullar 6 st

Now: 1.200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:05)

1621 7363  Blandteknik Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad, daterad 1944, Stilleben, 48x27 cm, yttermått inklusive ram: 65x43 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:37)

1621 7127  Blandteknik Francois Gall (1912-1987), Frankrike. Gatubild "Mont Martre". Signerad. Blandteknik, bildmått: 15x21 cm, yttermått inklusive ram. 31x39 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:07)

1621 8086  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 60x76cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:02)

1621 8156  Blandteknik Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. Blandteknik, bildmått: 25x14 cm, yttermått inklusive ram: 38x26 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:22)

1621 7215  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vinterbild med båt, 27x40 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 42x54 cm. Signerad

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:50)

1621 8027  Blomsterbord tidigt 1900-tal, jugend. Vitmålat trä. Bredd: 69 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 75 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:01)

1621 8098  Blyerts Signerad, porträtt, yttermått inklusive ram: 29x22cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:57)

1621 8163  Bojan + Vas, Kina, dekor av prunus. Höjd: 14-15,5 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:23)

1621 8167  Bojaner med lock, 2 st, Kina. Höjd: 12-14 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:24)

1621 8019  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster". Källemo, brännstämplad, 12 hyllplan. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:11)

1621 8329  Bokhylla mahogny, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 180 cm. Djup: 27 cm, höjd: 110 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:23)

1621 8330  Bokhylla mahogny, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 180 cm. Djup: 27 cm, höjd: 110 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:28)

1621 8252  Bokhylla mahogny. NK, Bredd: 102 cm. Djup: 27 cm, höjd: 95 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:11)

1621 8244  Bokhylleskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Laserat. Bredd: 105 cm. Djup: 42 cm, höjd: 195 cm, nyckel

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:03)

1621 8189  Bokhylleskåp längd: 198 cm, djup: 30 cm, höjd: 80 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:07)

1621 8334  Bokhyllesystem Pira, Teak. Djup: ca 40 cm, nyckel

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:36)

1621 8179  Bord 1800-tal. Bredd: 91 cm, djup: 55 cm, höjd: 66 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:57)

1621 8186  Bord med låda, 1800-tal. Bredd: 60 cm, djup: 36 cm, höjd: 69 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:11)

1621 8007  Bordsfotogenlampa höjd: 56 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:27)

1621 8172  Bordsfotogenlampa höjd: 65 ca

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:11)

1621 8177  Bordslampa Barockstil, mässing. Höjd: 61 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:40)

1621 8283  Bordslampa Bemålat glas med blomstermotiv, mässing. Höjd: 88 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:24)

1621 8259  Bordslampa Glas. Höjd: 60 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:16)

1621 8170  Bordslampa Glasmosaik. Höjd: 53 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:58)

1621 8307  Bordslampa Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 62 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:49)

1621 8174  Bordslampa mässing och trä. Höjd: 56 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:20)

1621 8305  Bordslampa Porslin. Höjd: 49 cm, nutida

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:37)

1621 8306  Bordslampor ett par, Glas. Höjd: 42 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:01)

1621 8176  Bordslampor ett par, Kina, perukstockar. Höjd: 57 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:28)

1621 7390  Bordslampor Ett par, Onyx. Höjd: 75 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:00)

1621 8206  Bordsuppsats nysilver, Empirestil. Höjd: 53 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:45)

1621 8013  Bordsur 3 st, Newhaven, Smiths & Watford, tidigt 1900-tal. Höjd: 9,5-10 cm, längd: 0,5-10 cm, djup: 5-6 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:51)

1621 8227  Brick/serveringsbord Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan i sidorna med glas, mahogny. Bredd: 70 cm + 20x2, djup: 49, 5 + 20x2, höjd: 77 cm.

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:13)

1621 8079  Bricka med ställ Nysilver. Längd: 62 cm, djup: 36 cm, höjd: 52 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:39)

1621 7398  Byrå 1940-tal, mahogny, Svenska Möbelfabrikerna AB, Bredd: 77 cm. Djup: 41 cm, höjd: 88 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:10)

1621 8191  Byrå Betsad furu, 1800-tal. Bredd: 102 cm, djup: 45 cm, höjd: 83 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:03)

1621 7399  Byrå England, Idegran. Bredd: 38 cm, djup: 28 cm, höjd: 6 cm

1621 8247  Byrå England. Bredd: 70 D, 31, höjd: 72 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:17)

1621 8327  Byrå Gustaviansk stil, Alm. Bredd: 110 cm, djup: 53 cm, höjd: 88 cm, nyckel

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:06)

1621 8293  Byrå med stenskiva, rokokostil, 2 lådor, beslag i mässing. Bredd: 82 cm. Djup: 39 cm, höjd: 71 cm, nyckel

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:12)

1621 8354  Champagneglas 11 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors. Höjd: ca 23 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:50)

1621 7039  Champagnevispar 18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:12)

1621 7231  Cittra Jubeltöne, Konzert Salon -Harfe, 57x44 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:38)

1621 5147  Clubfåtöljer Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 92 cm, djup: 85 ca, sitthöjd 41 cm, höjd: 70 ca

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:10)

1621 7088  Dalahäst höjd: 13 cm. Längd: 12 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:12)

1621 8155  Dekorelement 2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:47)

1621 8235  Dosor 3 st, Orientaliska. Diameter: 6-7 längd: 6,5 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:09)

1621 8115  Efterrättsskålar 9st, glas. Längd: 11-13cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:20)

1621 7360  Emmafåtöljer Ett par, blå velourklädsel i medaljongmönster, sitthöjd 37 cm ca. Höjd: 80 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:59)

1621 8239  Etagebord Sent 1800-tal. Bredd: 51 cm, djup: 35 cm, höjd: 76 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:25)

1621 8052  Etsning David Ahlqvist (1900-1988), Sverige. Signerad, Kaktus och fotogenlampa. Bildmått: 24x16cm, yttermått inklusive ram: 40x31cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:11)

1621 8009  Etsning Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Snäcka". Signerad. Bildmått: 12x14 cm, yttermått inklusive ram: 28x33 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:07)

1621 8378  Etsning Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. "Den gamla vedboden". Signerad, numrerad 31/50. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:23)

1621 8099  Etsning Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sverige. Signerad, "bågskytten". Bildmått: 24x17cm, yttermått inklusive ram: 44x35cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:43)

1621 8084  Etsning Mona Johansson. Stilleben. Signerad, numrerad 167/395, daterad -72. Bildmått: 38x29cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:58)

1621 8213  Etsning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Paris. Bildmått: 20x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x34 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:24)

1621 8375  Etsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerade 160 & 250 upplagor, yttermått inklusive ram: 41x38, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:28)

1621 8224  Fällbord "Krogsta", ur Ikea 1700-tals serie, brunbetsad, tredelad pelarfot. Diameter: 63 cm, höjd 75 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:04)

1621 8249  Fällbord 1800-tal. Diameter: 86 cm, höjd: cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:15)

1621 8122  Fällbord diameter: 59 cm, höjd: 73 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:32)

1621 8379  Färgetsningar 2 st, Ulrika Christell (f. 1960), Sverige. "Utombordare & Båt och fyr". Signerade, numrerade. Bildmått: 32x24 - 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 - 50x60 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:25)

1621 8145  Färglitografi Åke Ahlberg (f. 1943), Sverige. Flicka vid flygel. Signerad, numrerad 159/295. Färglitografi. Bladets mått: 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 54x42 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:37)

1621 8372  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Havet". Signerad, numrerad 42/350. Färglitografi. Bladets mått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:21)

1621 8139  Färglitografi Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Signerad, numrerad 20/50,1971. Färglitografi. Bladets mått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x64 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:01)

1621 8083  Färglitografi Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad, daterad 1986. Färglitografi. Bladets mått: 42x36cm, yttermått inklusive ram: 55x46cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:35)

1621 8291  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 57/250. Färglitografi, daterad bildmått: 37x47 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:28)

1621 8143  Färglitografi Berit Markevärn (f. 1952), Sverige. Röd cykel. Signerad, numrerad 39/400. Färglitografi, bildmått: 52x35 cm, yttermått inklusive ram: 64x46 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:45)

1621 8217  Färglitografi efter Henri de Toulouse-Lautrec, ej signerad numrerad, 406/500, m: 37x25 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 59x45 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:51)

1621 7235  Färglitografi Elis Åslund (1872-1956), Sverige. Fjällmotiv. Signerad, numrerad 191/200, daterad 1920. Färglitografi, bildmått: 31x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x55 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:46)

1621 8270  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numrerad 41/360, daterad -69, Skog. Färglitografi, bildmått: 40x34 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

Now: 1.200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:34)

1621 8264  Färglitografi Jan Roede. Signerad, numrerad 87/100, daterad 1993. Färglitografi, bildmått: 50x67 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:49)

1621 7064  Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Röde orm. Signerad, numrerad 153/250, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 64x91 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:56)

1621 8035  Färglitografi Lars Åberg. Signerad, numrerad 1/40, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 45x31cm, yttermått inklusive ram: 65x48cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:57)

1621 8036  Färglitografi Lars Åberg. Signerad, numrerad 50/50, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 36x31cm, yttermått inklusive ram: 55x46cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:36)

1621 8346  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 206/360. Färglitografi, bildmått: 44x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:46)

1621 7293  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 4/360. Färglitografi, bildmått: 29x50 cm, yttermått inklusive ram: 37x58 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:42)

1621 8266  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 12/50, daterad 1989. Färglitografi, bildmått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 85x68 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:29)

1621 8044  Färglitografi Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, numrerad 49/150. Färglitografi, bildmått: 23x31cm, yttermått inklusive ram: 41x47cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:55)

1621 8053  Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 197/268, folkbildaren, yttermått inklusive ram: 53x68cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:51)

1621 8140  Färglitografi May K León, i hängmattan. Signerad, numrerad Ea. Färglitografi, bildmått: 20x17 cm, yttermått inklusive ram: 42x38 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:57)

1621 8272  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Låt barnen leva". Signerad Malmberg, daterad -76. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 57x77 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:46)

1621 8377  Färglitografi Ojet Ringbom, "Drottningholms Slott". Signerad, numrerad 19/130. Färglitografi, bildmått: 52x76 cm, yttermått inklusive ram: 69x99 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:06)

1621 8082  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 238/300, daterad 80. Färglitografi, bildmått: 32x30cm, yttermått inklusive ram: 54x48cm

1621 7229  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Sommarskärgård. Signerad, numrerad 224/350. Färglitografi, bildmått: 31x42 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:29)

1621 8030  Färglitografi Owen Dippie. Signerad, numrerad 5/50, "Master Ninjas". Färglitografi, bildmått: 23x89cm, yttermått inklusive ram: 42x106cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:08)

1621 8144  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Farmors hus. Signerad, numrerad 289/375. Färglitografi, bildmått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:54)

1621 8136  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 68/150. Färglitografi. Bladets mått: 54x38 cm, yttermått inklusive ram: 74x58 cm

Now: 2.200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:25)

1621 7220  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 41/150. Färglitografi, bildmått: 33x29 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:14)

1621 8268  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 477/500. Färglitografi, bildmått: 30x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:54)

1621 8092  Färglitografi Signerad, segelbåtar. Färglitografi, bildmått: 44x59cm, yttermått inklusive ram: 51x66cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:32)

1621 8048  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 184/200. Färglitografi, bildmått: 49x74cm, yttermått inklusive ram: 65x89cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:25)

1621 6070  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 96/150. Färglitografi, bildmått: 56x43 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

1621 8380  Färglitografier 2 st, Christel Hansson, "Nattsvärd & Månblomma". Signerad, numrerad Pt. Färglitografi, bildmått: 55x28 cm, yttermått inklusive ram: 76x45 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:08)

1621 7219  Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Marknad & hamn, Signerade, numrerade, yttermått inklusive ram: 53x59 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:05)

1621 8234  Fat 2 st + skål, Kina. Diameter: 8,5-14,5

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:13)

1621 8090  Fat Rörstrand. Längd: 38cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:50)

1621 8246  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:06)

1621 7149  Fåtölj Gustaviansk stil

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:39)

1621 8006  Fåtölj Lady by Homeline

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:19)

1621 7016  Fåtölj omklädd

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:59)

1621 8314  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, Lamino, Swedese, Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn i grått, brännstämplad Swedese. Bredd: 70 cm. Höjd: 101 cm, sitthöjd

Now: 4.600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:34)

1621 6116  Fåtöljer 2 st, röd velourklädsel. Djup: 75 cm. Höjd: 75 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:17)

1621 7151  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ulfåsa

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:39)

1621 6002  Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Now: 9.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:59)

1621 8192  Fiol med stråke

1621 7172  Flaskschatull 1800-tal, med 3 st flaskor, mahogny. Längd: 22 cm, djup: 12 cm, höjd: 22,5 cm, nyckel

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:21)

1621 8292  Flintlåspistol Längd: 31 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:10)

1621 8197  Fotogenlampor 2 st. Höjd: 19-31 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:30)

1621 7062  Gardiner 2 längder. Längd: 190 cm, Marimekko, "Unikko", Maija Isola

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:45)

1621 8194  Glasmästarspegel 88x41 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:14)

1621 8070  Glasservis 8st+ 8st+ 8 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 13-20cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:37)

1621 8325  Glasservisdelar Homegaard, ca 35 delar. Höjd: 9-17 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:48)

1621 8128  Gökur med lod. Höjd: 24 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:08)

1621 7378  Golvlampa England, mässingfot, skärm i metall. Höjd: 150 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:42)

1621 7187  Golvlampa Gustaviansk stil. Höjd: 171 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:17)

1621 7270  Golvlampa metall. Höjd: 186 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:42)

1621 8185  Golvlampfot Mässing/läder. Höjd: 127 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:23)

1621 8040  Golvlampor Ett par. Höjd: 118cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:52)

1621 8135  Gräddkanna + sockerskål, Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1951. Höjd: 4,5-5,5

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:47)

1621 8212  Grafiskt blad Från Seines strand, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Graverad hos C H Gillot Paris. Bildmått: 40x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm. Ej signerad

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:36)

1621 8223  Gravyrer 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, Marina, 1849-1850 cm, yttermått inklusive ram: 17,5-19,5. Motivets mått: 70-75 mmx40-60 mm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:58)

1621 7038  Grytor 2 delar, Koppar. Höjd: 21-22m bland annat 10L

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:02)

1621 8158  Hänge 18k guld, med sten, 5,8 gr brutto, mått: 3x2 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:50)

1621 8118  Hängen 18k guld, 5 st. Längd: 1-5cm vikt: 5,1g

Now: 1.700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:56)

1621 8355  Herrbetjänt nutida. Höjd: 110 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:23)

1621 4331  Hörnvitrinskåp Karl Johan, björk. Höjd: 202 cm, nyckel

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:47)

1621 8319  Hörnvitrinskåp mahogny. Höjd: 191 cm, nyckel

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:15)

1621 8250  Hylla med skåp 1800-tal. Bredd: 70 cm, djup: 27 cm, höjd: 180 cm, nyckel

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:38)

1621 8218  Jordglob modell äldre, på träsockel, Dr. Krauses Handels och Samfärdsglob. Höjd: 58 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:53)

1621 7066  Kaffe & mockakoppar 31 delar, Rosenthal, floral dekor

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:13)

1621 8024  Kaffegods 12 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:19)

1621 7336  Kaffegods Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl, Måsen, 13 del

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:55)

1621 8146  Kaffeservis 26 delar, "Classic Rose", Rosenthal

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:58)

1621 8324  Kaffeservis 35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar med fat, 12 assietter, 4 smörfat, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, liten skål

Now: 4.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:58)

1621 8289  Kandelaber Nysilver, 5 ljusarmar. Höjd: 34 cm

1621 7131  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 44 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:14)

1621 8169  Kandelabrar ett par, mässing. Höjd: 49 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:44)

1621 8196  Kantin koppar med tapp. Märkt C A Bayard, Höjd: 50 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:25)

1621 8131  Karaff Prince, Kosta. Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 24 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:51)

1621 8173  Karaffer 3+ 1 st, Glimma Glasbruk. Höjd: 23-26 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:08)

1621 8178  Karaffer 4 st, Glimma glasbruk. Höjd: 26-28 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:27)

1621 8352  Karmstol 1950-tal, Orla Molgaard Nielsen, märkt France & Daverkosen, Danmark

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:34)

1621 8254  Karmstol Västsvensk rokokostil

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:36)

1621 8130  Karmstolar ett par

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:31)

1621 7161  Karmstolar ett par, England

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:57)

1621 7185  Karmstolar Ett par, rokokostil, petit pointsklädsel

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:14)

1621 7406  Karmstolar Ett par. Gustaviansk stil

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:17)

1621 8133  Karott med lock, "Verdura", Rörstrand. Längd: 26 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:32)

1621 8120  Kedja med hänge silver, med örhängen, Efva Attling. Längd: 2-4 2cm, Bruttovikt: ca 10 g, Etui medföljer

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:33)

1621 8193  Kista 1800-tal. Bredd: 48 cm, nyckel

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:02)

1621 8188  Klaffbord 1800-tal. Bredd: 44+ 2x43, djup: 76 cm, höjd: 70 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:17)

1621 8068  Koffert Längd: 77cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:53)

1621 8043  Koffert White star line. Längd: 93cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:32)

1621 8081  Kompasser 2 st, Nautica. Höjd: 10-12

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:10)

1621 8161  Konsoler 10 st. Trä. Diameter: 9-22 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:25)

1621 8221  Konsoler ett par, Märkta 1883, målade. Höjd: 19 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:26)

1621 7087  Konstglas 3 delar, Kosta Boda, Hydman Vallien/B Vallien/K Engman. Höjd: 6-14 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:09)

1621 8229  Koppar med fat 2 st, kina 2 st, Kina. Höjd: 7 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:05)

1621 8341  Kopparstick 2 st, Frankrike, yttermått inklusive ram: 60x43-53x65 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:36)

1621 8370  Kruka med fat omkring 1900, Rörstrand, porslin, floral dekor. Diameter: 18-13, höjd: 16,5 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:15)

1621 8204  Kuriosa 4 delar, bl a lykta

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:12)

1621 8232  Kuriosa 6 delar, Orientaliskt, sten

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:40)

1621 7402  Lampbord Ett par, England, mahogny. Bredd: 40 cm, bredd, 47. Höjd: 63 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:13)

1621 8226  Lampbord ett par, mahogny, Opal Kleinmöbel. Bredd: 45 cm, djup: 41 cm, höjd: 43 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:03)

1621 8320  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 23 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:13)

1621 8297  Lavoar med marmorskiva och hyllplan, ett dörrpar med bakomliggande hylla, 2 lådor. Bredd: 100 cm, djup: 55 cm, höjd: 103 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:39)

1621 8299  Leksaksbilar 3 st, bland annat Steiff. Längd: 24-39 cm

1621 8157  Linoleumsnitt 2 st, Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 75-upplaga. Yttermått inklusive ram: 20x26-26x20 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:15)

1621 8350  Litografi Musikstund. Bildmått: 52x77 cm, yttermått inklusive ram: 90x117 cm. Ej signerad

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:12)

1621 8303  Litografier 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade ej numrerade, yttermått inklusive ram: 40x53 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:27)

1621 8225  Ljuskrona Rokokostil, stomme i mässing, 6 st ljuspunkter. Bredd: 40 cm. Höjd: 60 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:35)

1621 8279  Ljusstakar 4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 15-19 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:06)

1621 8126  Ljusstakar ett par, mässing, 3-armade. Höjd: 40 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:46)

1621 8011  Ljusstakar Ett par, omkring 1900, mässing. Höjd: 24 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:49)

1621 8134  Ljusstakar ett par, Rörstrand, porslin och mässing. Höjd: 16 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:40)

1621 7346  Ljusstakar ett par, rysk empire, kristall och brännförgylld brons. Höjd: 27,5 cm

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:18)

1621 8056  Ljusstakar Ett par. Höjd: 31cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:26)

1621 8256  Ljusstake sk. Tuppstake, Hedbys & Käck Smide. Höjd: 55 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:30)

1621 7391  Lodur höjd: 65 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:01)

1621 7190  Månbord 1800-tal, två halvor, Furu. Diameter: 118 cm. Höjd: 73 cm

1621 8382  Masker 2 st. Längd: 22-33 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:28)

1621 8087  Masker 3 st. Höjd: 20-40cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:20)

1621 8311  Matsalsgrupp 1960-tal, 5 delar, bord + 4 stolar. Längd: 138 cm, djup: 95 cm, höjd: 74 + 2 iläggx50 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:17)

1621 8318  Matsalsgrupp 5 delar. Diameter: 110 cm, höjd: 72 + 2 iläggx48 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:38)

1621 8277  Matsalsgrupp 7 delar, mahogny, Bord + 6 stolar. Längd: 140 cm, djup: 95 cm, höjd: 72 + 2iläggx50 cm

Now: 1.700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:12)

1621 7407  Matsalsgrupp 9 delar. Gustaviansk stil, di 115 cm. Höjd: 74 cm + 3 iläggsskivor om 49 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:18)

1621 8240  Matsalsgrupp Asien, 7 delar. Längd: 132 cm, djup: 86 cm, höjd: 77 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:12)

1621 8298  Matsalsgrupp Rokokostil, mahogny. Längd: 164 cm, djup: 106 cm, höjd: 77 + 2 iläggx38 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:39)

1621 7408  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 114 cm, bredd: 44 cm, höjd: 174 cm, nyckel

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:18)

1621 8147  Matservis 55 del ca, Rörstrand, "Nepal"

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:05)

1621 8364  Matservis 58 delar, Rörstrand

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:22)

1621 8278  Matservis Arabia, 24 delar, "Karelia"

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:42)

1621 8290  Matservis Rörstrand, Aragona, 55 del

1621 7212  Matservisdelar 30 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, "Ruska", brunt stengods, 13 mattallrikar, 11 assietter, 6 djupa tallrikar

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:46)

1621 8326  Matservisdelar KPM, ca 50 delar

1621 8351  Matta Kelim Afghan, 259x359 cm

Now: 3.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:01)

1621 8353  Matta Kelim Parsisk Ghashghai, 138x360 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:58)

1621 8004  Matta Kina, silkeinslag, 139x198 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:14)

1621 6144  Matta Nain, 6la, silkeinslag, 210x316 cm

Now: 26.500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:43)

1621 7377  Matta Orientalisk gallerimodell, 80x310 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:39)

1621 8003  Matta orientalisk, 119x216 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:07)

1621 8338  Matta orientalisk, 124x182 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:56)

1621 8275  Matta orientalisk, 130x187 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:37)

1621 7283  Matta orientalisk, 170x253 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:57)

1621 7074  Matta Orientalisk, 295x400 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:28)

1621 8287  Matta Orientalisk, 90x180 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:21)

1621 8151  Matta Orientalisk, Anatol, semiantik, 125x410 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:18)

1621 7115  Matta orientalisk, Figural, 131x206 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:14)

1621 8159  Matta orientalisk, floral dekor, 190x302 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:16)

1621 8002  Matta Orientalisk, Gabbeh, 152x245 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:32)

1621 8005  Matta Orientalisk, galleri, 103x270 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:05)

1621 8337  Matta orientalisk, Galleri, 73x247 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:15)

1621 8335  Matta orientalisk, Ghom, 148x248 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:38)

1621 5334  Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 84x298 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:35)

1621 7254  Matta orientalisk, Livets träd, 91x156 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:22)

1621 8001  Matta orientalisk, Mir, 187x272 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:47)

1621 8336  Matta orientalisk, Mir-typ, 178x251 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:27)

1621 8349  Matta Orientalisk, Nain, Part Silk, 77x197 cm

Now: 2.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:15)

1621 8015  Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 98x296 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:32)

1621 6141  Matta Ziglar Ariana, 158x222 cm

Now: 5.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:33)

1621 6140  Matta Ziglar Ariana, 202x307 cm

Now: 10.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:26)

1621 8069  Modellsegelbåt Trä. Höjd: 110cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:11)

1621 8060  Modellskepp höjd: 34cm. Längd: 42cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:52)

1621 8310  Muggar med mera, bland annat Slottsboden, 10 delar. Längd: 11-15. Höjd: 2-15 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:43)

1621 7102  Nattygsbord Ett par, 1950-tal, trä / metallunderrede, bemålade. Bredd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 52 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:10)

1621 8344  Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, Kvinna i folkdräkt. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:58)

1621 8359  Oljemålning Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, nakenstudie. Olja på pannå, 65x52 cm, yttermått inklusive ram: 84x73 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:50)

1621 1038  Oljemålning Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:50)

1621 7418  Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och daterad -56, kust. Signerad. Olja på duk, 58x110 cm, yttermått inklusive ram: 72x123 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:29)

1621 8313  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:33)

1621 7076  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1937, Västkustlandskap. Olja på duk, 44x62 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:52)

1621 1007  Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:36)

1621 8100  Oljemålning Einer Fauqert. (tillskriven, ej signerad, hus. Olja på pannå, 13x22cm, yttermått inklusive ram: 23x32cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:13)

1621 8116  Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. Olja på duk, 65x54cm, oramad

1621 8021  Oljemålning F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x98 cm, yttermått inklusive ram: 98x125 cm

Now: 2.200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:15)

1621 8045  Oljemålning Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 90x70cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:30)

1621 8046  Oljemålning Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 90x70cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:02)

1621 8047  Oljemålning Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 90x70cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:37)

1621 8085  Oljemålning Gelotte. Signerad, landskap. Olja på duk, landskap, 47x62cm, yttermått inklusive ram: 60x76cm

1621 1021  Oljemålning Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

Now: 7.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:24)

1621 8102  Oljemålning Gibson. Signerad, landskap. Olja på duk, 32x23cm, yttermått inklusive ram: 47x38cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:38)

1621 7432  Oljemålning Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. Olja på pannå, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 46x37 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:10)

1621 7214  Oljemålning Gunnar Gustafsson, Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 36x45 cm, yttermått inklusive ram. 48x58 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:48)

1621 8029  Oljemålning Halvor Gunheim. Signerad, hästar. Olja på duk, 60x92cm, yttermått inklusive ram: 76x110cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:26)

1621 7204  Oljemålning Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. "I Livets vår", monogramsignerad. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:36)

1621 7207  Oljemålning Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Hässjor, Monogramsignerad, daterad -45. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:41)

1621 7183  Oljemålning Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Hästar, monogramsignerad. Olja på duk, 90x92 cm, yttermått inklusive ram: 111x112 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:11)

1621 7290  Oljemålning Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Signerad, daterad 44, hus. Olja på duk, 51x40 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:38)

1621 7237  Oljemålning Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -31. Olja på duk, 34x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x46 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:50)

1621 7056  Oljemålning Holger Fischer, stilleben. Signerad. Olja på duk, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:31)

1621 8271  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:02)

1621 8255  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk, 63x26 cm, yttermått inklusive ram: 77x40 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:34)

1621 8267  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:32)

1621 8339  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Änder. Signerad. Olja på duk, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

1621 7157  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 1947, Räv i vinterlandskap. Olja på duk, 65x91 cm, yttermått inklusive ram: 84x112 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:47)

1621 7158  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Vårvinter. Signerad. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 76x106 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:49)

1621 7434  Oljemålning Jonas Netterberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 95, "Bath". Olja på duk, 60x73, oramad

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:17)

1621 7316  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Ej signerad, "staden vaknar". Olja på pannå, 104x63 cm, yttermått inklusive ram: 111x70 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:21)

1621 7317  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Signerad, "i Ateljén, Gnesta". Olja på pannå, 80x100, oramad

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:23)

1621 7297  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Signerad, "Juanita" pannå, 121x69 cm, yttermått inklusive ram: 124x76 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:50)

1621 7296  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Signerad, daterad 45, "Zigenerska". Olja på pannå, 101x66 cm, yttermått inklusive ram: 116x81 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:49)

1621 8342  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Signerad, Röda hus i landskap. Olja på pannå, 42x38 cm, yttermått inklusive ram: 59x55 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:25)

1621 8374  Oljemålning Kerstin Pauler Ingvarsson, komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:35)

1621 8343  Oljemålning Kurt Lundberg. Hammarbyleden. Signerad, daterad 46. Olja på pannå, 31x36 cm, yttermått inklusive ram: 50x55 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:54)

1621 8104  Oljemålning Lange. Signerad, landskap. Olja på duk, 41x51cm, oramad

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:04)

1621 8368  Oljemålning Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x621 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:24)

1621 8367  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:13)

1621 8031  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap. Olja på pannå, 26x35cm, yttermått inklusive ram: 33x40cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:28)

1621 8137  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Kvinna. Olja på duk, ej signerad, 90x60 cm, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:06)

1621 8265  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers 1958, interiör. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x103 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:49)

1621 8269  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers, 1957, Interiör med sekretär. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

1621 7051  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Tull, Hav. Olja på duk, 61x121 cm, yttermått inklusive ram: 78x138

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:39)

1621 8138  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, äpple. Olja på pannå, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x61 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:03)

1621 8215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på duk, 98x68 cm, yttermått inklusive ram: 107x77 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:47)

1621 8345  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1915, flicka på landsväg. Olja på duk, 37x64 cm, yttermått inklusive ram: 48x74 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:56)

1621 8340  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med rosor. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:42)

1621 8153  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 63. Olja på pannå, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 26x20 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:14)

1621 7353  Oljemålning Olle Qviström (1934-2023), Sverige. Stilleben med glas. Signerad, oramad. Olja på duk, 90x70 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:33)

1621 8208  Oljemålning Signerad A Sedolin, olja på glas, Stilleben, 25x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x20 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:08)

1621 8219  Oljemålning Signerad Tull, "Kattlundsgården". Olja på pannå, 41x45, rym;48x51 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:30)

1621 8095  Oljemålning Signerad, gränd. Olja på pannå, 41x31cm, yttermått inklusive ram: 57x49cm

1621 8096  Oljemålning Signerad, lada. Olja på pannå, 41x55cm, yttermått inklusive ram: 60x75cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:42)

1621 8347  Oljemålning Tora Pors. Signerad, daterad 59, vassrugg. Olja på duk, 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:41)

1621 7098  Oljemålning Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. "Interiör", inköpt på "De Unga" 1944. Signerad. Olja på pannå, 73x50 cm, yttermått inklusive ram: 90x67 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:40)

1621 8150  Oljemålning Uno Ljungberg, Vinter i Trosa. Signerad, daterad -47. Signerad. Olja på pannå, 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x47 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:57)

1621 8281  Oljemålning Yngve Johansson. Signerad, änder. Olja på duk, 44x63cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

1621 8369  Oljemålningar 2 st, Orvar Bäckner, kustlandskap Ven. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 23x28 - 30x34 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:07)

1621 8117  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 6cm, vikt: 7,1g

Now: 3.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:14)

1621 7280  Orient bönematta 96x137 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:53)

1621 8207  Parti kuriosa 8 del

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:02)

1621 8094  Pastell Carl Brandt. Signerad, björkar, yttermått inklusive ram: 108x72cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:32)

1621 8302  Pasteller 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad -76, Landskap med åkrar. Bildmått: 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 & 68x83 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:20)

1621 8008  Penselvaser 2 st, Japan, porslin. Höjd: 29,5 cm, diameter: 10,5 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:47)

1621 8016  Picknickväska Pic ball, Guzzini, Italien, Plast. Höjd: 25 ca

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:06)

1621 8308  Porslin 4 delar, Arabia/Rörstrand. Längd: 12-22 cm, djup: 8,5-22 cm, höjd: 2,5-7 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:26)

1621 8236  Porslin diverse, Kina, 8 delar. Diameter: 6-9 cm, höjd: 3-11 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:21)

1621 8119  Ring 18k guld, med vita stenar. Vikt: 1,4, ringmått 8

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:40)

1621 8121  Ring silver, med blå stenar, Bruttovikt: ca 2,1 g, ringmått 12

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:59)

1621 8032  Ringar 8st, silver, med olika stenar. Ringmått 7-18 (7,13,18,16,13,12,10,18). Vikt: 20g

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:14)

1621 8195  Rottingstol + rottinghylla, på trissor, topphylla i glas. Längd: 44. Cm, djup: 35 cm, höjd: 47 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:59)

1621 8012  Sabel omkring 1900. Längd: 110 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:46)

1621 8238  Salongsgrupp 3 delar, soffa + 2 fåtöljer, omkring 1900, mahogny, intarsia, fåtöljer med trissor. Längd: 62-134

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:48)

1621 7042  Samekniv + ljusstake + fat, 3 delar, samearbete, horn / tenn. Längd: 26-50 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:19)

1621 7260  Sekretär Gustaviansk stil. Bredd: 79 cm, djup: 47 cm, höjd: 102 cm, nyckel

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:30)

1621 7403  Sekretär Senbarockstil, mahogny. Bredd: 95 cm. Bredd: 43 cm, höjd: 101 cm, nyckel

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:14)

1621 8348  Serigrafi Johan Pettersson. Signerad, Silkscreen, numrerad 37/150. Färglitografi. Bladets mått: 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x46 cm

1621 7206  Serigrafi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Sally", numrerad 73/150, Intyg Aina Åberg. Silkscreen. Silkscreen, bildmått: 47x38 cm, yttermått inklusive ram: 71x59 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:39)

1621 8142  Serigrafi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 172/380. Silkscreen, bildmått: 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x45 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:22)

1621 8168  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 69 cm, djup: 40 cm, höjd: 68 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:32)

1621 7338  Servisdelar 9 delar, Rörstrand

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:03)

1621 8322  Servisdelar Mat- och kaffeservis, pirkenhammer, Model Carlsbad, ca 75 del

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:26)

1621 7337  Servisdelar Rosenthal, Maria, 30 delar, ca

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:57)

1621 8331  Sideboard Teak, 1950/60-tal. Längd: 182 cm, djup: 42 cm, höjd: 83 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:11)

1621 8038  Sittpall 2 st, höj & sänkbar. Längd: 55 cm, djup: 50 cm, höjd: ca 100 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:31)

1621 8285  Skål + bägare, silver. Längd: 16,5 cm, höjd: 8 cm, vikt: 200 gr ca

Now: 1.200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:57)

1621 8200  Skål Kina, Famille Rose. Diameter: 33 cm, höjd: 12 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:21)

1621 7044  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Ej signerad, etiketterad Orrefors, grön for, bladdekor, Diameter: 21. Höjd: 16 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:24)

1621 8309  Skål på fot, Boda Åfors, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 13 cm, höjd: 12 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:44)

1621 8260  Skål Silver (prispokal). Diameter: 12 cm, höjd: 6 cm, vikt: 140 gr ca

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:19)

1621 8034  Skålar Ett par, pressglas. Längd: 24cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:32)

1621 8124  Skålar på fot, Glas, Iittala. Höjd: 16 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:56)

1621 8301  Skåp 1800-tal, Furu, 113. Djup: 46 cm. Höjd: 155 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:04)

1621 8183  Skåp med glasade pardörrar, på benställning, furu. Bredd: 83 cm. Djup: 31 cm, höjd: 175 cm

1621 8243  Skåp nutida. Bredd: 70 cm, djup: 38 cm, höjd: 182 cm, nyckel

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:56)

1621 8190  Skåpöverdel Furu. Längd: 100 cm, djup: 28 cm, höjd: 86 cm, nyckel

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:49)

1621 8258  Skrin 1800-tal, Björkrot. Längd: 15 cm, djup: 12 cm, höjd: 13 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:47)

1621 8333  Skrivbord med klaff, 1950-tal, teak. Bredd: 125+ 45, djup: 67 cm, höjd: 74 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:52)

1621 8110  Skulptur Afrika. Höjd: 29cm

1621 7386  Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. "Tor" järn. Signerad AB-67. Höjd: 19 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:55)

1621 7392  Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Smed. Signerad. Höjd: 20 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:04)

1621 8055  Skulptur Beethove. Höjd: 18cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:35)

1621 8365  Skulptur Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Träsockel. Höjd: 24-26,5cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:58)

1621 8065  Skulptur höjd: 29cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:12)

1621 8211  Skulptur huvud i trä. Höjd: 30 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:38)

1621 8123  Skulptur Kaija Aarikka (1929-2014), Finland. Bagge. Furu. Längd: 10 cm. Höjd: 8 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:10)

1621 8050  Skulptur Lapinsavi. Höjd: 20cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:43)

1621 8113  Skulptur Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. Höjd: 15cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:21)

1621 8323  Skulptur lergods, Modell. Längd: 37 cm

1621 8366  Skulptur mässing, Sjöhäst. Höjd: 43 cm, vikt: 3,5kg

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:07)

1621 7347  Skulptur Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad NZ. Gips. Höjd 31 cm. Höjd: 30 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:22)

1621 1018  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, brons. Signerad. Längd: 11 cm, höjd: 9 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:58)

1621 8064  Skulptur Trä, elefant. Höjd: 43cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:59)

1621 8356  Skulptur Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Äpple, Glaserad keramik, träsockel. Signerad. Höjd: 11-13 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:23)

1621 8028  Skulpturer 10st, Trä, Asien. Höjd: 25cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:47)

1621 8233  Skulpturer 2 st, Asien. Höjd: 12-17 cm

1621 8165  Skulpturer 2 st, Buddhor, Thailand, metall. Höjd: 19-22 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:29)

1621 8282  Skulpturer 3 st, Metall, bland annat Krokodil. Längd: 5-28 cm. Höjd: 6-12 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:07)

1621 8057  Skulpturer 3 st, Troll. Höjd: 18cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:54)

1621 8132  Skulpturer 9 st, Igelkottar, Glas/keramik, bl Goebel. Höjd: 4-9 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:41)

1621 8184  Slagbord 1800-tal, målat. Bredd: 29+ 2x67. Djup: 114 cm, höjd: 75 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:15)

1621 7198  Slagbord 1900-tal, furu. Bredd: 54 + 2x57, djup: 110 cm, höjd: 77 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:27)

1621 8041  Slagbord diameter: 105cm, höjd: 78cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:22)

1621 8295  Smörgåsgafflar 16 st. Trä och mässing, Eskilstuna omkring 1900. Längd: 20 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:34)

1621 7010  Smyckesgarnityr silver, 4 delar, Halsband + armband + 1 par örhängen. Vikt: 70 gr ca

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:02)

1621 7059  Smyckeskrin Lackarbete, Hongkong. Längd: 30 cm. Djup: 21 cm, höjd: 15 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:37)

1621 8248  Soffa + 1 par karmstolar, Gustaviansk stil. Längd: 166 ca

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:12)

1621 7405  Soffa Badkarsmodell, Gustaviansk stil. Längd: 151 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:16)

1621 8245  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180 ca

Now: 1.800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:39)

1621 6117  Soffa röd velourklädsel. Längd: 205 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 75 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:18)

1621 8253  Soffa Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Småland”. Genombruten rygg med spjälor. Längd: 120 cm

Now: 3.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:57)

1621 8237  Soffbord Asien, med låda & glasskiva. Bredd: 138 cm, djup: 51 cm, höjd: 51 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:44)

1621 7152  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm, djup: 86 cm, höjd: 61 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:41)

1621 8332  Soffbord Emaljskiva, Törneman, 1967. Bredd: 90 cm, djup: 90 cm, höjd: 53 cm

1621 8242  Soffbord Mässing med glasskiva. Bredd: 85 cm. Djup: 85 cm, höjd: 47 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:27)

1621 7285  Soffgrupp 4 delar, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese. 2 st Soffor + bord + fåtölj. Längd: 87-146-205 sam. Längd: 140. Djup: 80 cm. Höjd: 42 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:23)

1621 8222  Solspegel trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:44)

1621 1028  Spegel + konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm

Now: 3.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:32)

1621 8199  Spegel 121x63 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:06)

1621 8039  Spegel 192x93cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:43)

1621 8037  Spegel 90x61cm

1621 8321  Spegel Rokokostil, 63x54 cm

1621 8026  Spegellampett "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. 58x16 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:53)

1621 8025  Spegellampett "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:51)

1621 8164  Spegellampetter ett par, Trä. Höjd: 31 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:43)

1621 7261  Spelbord nyrenässans. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 79 cm

1621 8205  Stallykta höjd: 29 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:39)

1621 8203  Stinslyktor 3 st. Höjd: 45-51 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:18)

1621 8010  Stol omkring 1900, Götisk-stil, bemålad

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:51)

1621 8182  Stol Rokoko

1621 8241  Stolar 4 st, Nyrokoko

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:23)

1621 8162  Stolar 4 st, Teak, Bertil Fridhagen (1905-1993), Bodafors, 1960-tal

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:11)

1621 8181  Stolar 5 st, 1700-/1800-tal

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:10)

1621 8251  Stolar ett par. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Nutida

Now: 200 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:37)

1621 8362  Supkoppar 6 st, i träschatull, mässing med motiv av ankare. Höjd: 5,5 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:44)

1621 8360  Sybord 2 lådor, trissor på fyrdelad pelarfot, toppskiva med skinn. Diameter: 50 cm. Höjd: 59 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:04)

1621 8014  Sybord rokokostil, omkring 1900, bemålat. Bredd: 56 cm, djup: 39 cm, höjd: 74 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:38)

1621 8216  Syltkrukor 3 st, Höganäs, 2,8,11 liter. Diameter: 13-22 cm. Höjd: 17-32 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:28)

1621 7033  Tågset 4 delar, BRIO, 1950-tal, lok + 3 vagnar. Trä, Längd: 62 + 3x43 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:17)

1621 8080  Takarmatur höjd: 52cm

1621 7200  Takarmatur majolika, fd fotogen, diameter: 50 ca

1621 7358  Takarmatur Maria Theresia, prismor, höjd: 46 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:50)

1621 7359  Takarmatur Maria Theresia, prismor, höjd: 50 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:53)

1621 8276  Takarmatur Mässing med prismor. Höjd: ca 40 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:57)

1621 7091  Takarmatur mässing, 1800-tal, diameter: 31 cm

1621 8152  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 45 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:26)

1621 8033  Takarmatur Med prismor. Höjd: 20cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:02)

1621 7171  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:09)

1621 7284  Takarmatur Metall, 1930-/40-tal, höjd: 54 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:19)

1621 8018  Takarmatur Rokokostil. Höjd: 60 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:53)

1621 8300  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 40 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:41)

1621 8296  Tallboy Nyrenässans, vitmålad, 6 lådor. Bredd: 90 cm, djup: 55 cm. Höjd: 131 cm, nyckel

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:23)

1621 8202  Tallrik Meissen, II-sortering. + kopp med fat, Diameter: 25 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:29)

1621 8148  Tallrikar + assietter, 8 + 8 delar, Julmotiv, Lars Carlsson, Christineholm. Diameter: 20-23,5

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:55)

1621 8257  Tallrikar 2 st, Imaridekor. Diameter: 23-27 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:10)

1621 8175  Tallrikar 3 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:28)

1621 8149  Tallrikar 8 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Diameter: 26,5 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:50)

1621 8154  Teckning Blyerts, Johan Tirén (1853-1911), Sverige. Monogramsignerad. Bildmått: 20x28 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

1621 8209  Teckningar 3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 20x19-27x34 cm

1621 8220  Tedosa + kopp, Kina. Höjd: 6-9,5

1621 8230  Tekanna Kina. Höjd: 12-21 cm

1621 8061  Tennsoldater diverse

1621 8201  Terrin med lock, Kina. Längd: 36 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:24)

1621 8317  Tidningsbord England. Bredd: 51 cm, djup: 25 cm, höjd: 52 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:51)

1621 8078  Trädgårdsmöbler 3 delar, Byarum, 1900-tal

Now: 2.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:38)

1621 7182  Traktörpannor mm 8 delar, Koppar / mässingshandtag. Längd: 18,5-53 cm, djup: 10-28,5 cm, höjd: 3,5-13,5 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:09)

1621 8066  Träskulptur A. Johansson. Signerad. Höjd: 33cm

1621 8088  Träskulptur Signerad Trygg. Höjd: 27cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:07)

1621 8022  Träsnitt 3 st, Japan, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

1621 8376  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad Hc, daterad -78. Bildmått: 48x46 cm, yttermått inklusive ram: 71x61 cm

1621 8363  Väggarmatur 1950-tal, "Liljekonvalj". Mässing med glaskupor. Höjd: 85 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:58)

1621 8304  Väggarmaturer Adrien Gardère, "Melampo", Artemide, vinkelbar klädd skärm, aluminium. Höjd: 35 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:54)

1621 8109  Väggrelief Diameter: 32cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:54)

1621 8042  Väggrelief Intarsia, Tiger, 60x45cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:53)

1621 7411  Väggskulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Kvinna med amfora, gjutjärn, 34x27 cm

1621 8166  Väggtallrik Johann Maresch, dekor av tranor, bemålat terrakotta. Diameter: 30 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:12)

1621 8129  Väggur Rokoko. Höjd: 65 cm

1621 8020  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 85 ca

1621 7404  Väggvitrinskåp Rokokostil. Bredd: 84 cm, bredd: 25 cm, höjd: 71 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:15)

1621 8071  Vas Carina Seth-Andersson, "Urna", grå, Marimekko. Höjd: 25cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:08)

1621 8160  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Sverige, Tobo, brunglaserat stengods. Diameter: 14 cm, höjd: 16 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:38)

1621 8228  Vas Kina. Höjd: 38 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:16)

1621 8089  Vas Metall. Höjd: 24cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:43)

1621 8112  Vas Nuutajärvi. Höjd: 17cm

1621 8263  Vas Orrefors, Etsad dekor med bland annat Stadshuset. Höjd: 31 cm

1621 7137  Vas Rörstrand, Jugend, Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Höjd: 18 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:39)

1621 8280  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 12 cm

Now: 1.300 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:07)

1621 8062  Vaser 2 st, bland annat Gefle Percy. Höjd: 13-20cm

1621 8051  Vaser 2 st, Gustavsberg Lagun. Höjd: 14-18cm

1621 8231  Vaser 3 st, Kina. Höjd: 14-27, nutida

1621 8114  Vaser/skålar 3 st. Höjd: 17-21cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:28)

1621 8111  Vinglas Ett par, Kosta Boda. Höjd: 23cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:15)

1621 7067  Vitrinskåp 1900-tal, Holländsk modell. Bredd: 133 cm, djup: 45 cm, höjd: 201 cm, nyckel

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:21)

1621 8328  Vitrinskåp 2-delat. Bredd: 116 cm, djup: 38 cm, höjd: 200 cm, nutida, nyckel

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 19:42)

1621 7184  Vitrinskåp England, 1930-tal, halvmåne, mahogny. Bredd: 88 cm, djup: 36 cm, höjd: 123 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 18:14)

1621 8180  Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 71 cm, djup: 37 cm, höjd: 114 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 20 maj 2024 20:22)